Tradycyjna sztuka ludowa to nie tylko ozdobna, ręcznie wykonywana biżuteria, czy dzieła ludowych artystów plastyków. Wiele wytworów ludowego rękodzielnictwa to przede wszystkim wyroby niezwykle praktyczne. Od samych początków swojego istnienia sztuka ludowa dzieliła się na dwa zasadnicze tory. Jeden z nich miał zaspokajać potrzeby estetyczne, drugi tor wyznaczany był natomiast przez cele praktyczne w jakich produkowano określone przedmioty.

Można jednak stwierdzić, że przedmioty powstałe z wyplotu wikliny mieszczą się w obu kategoriach. Modna i efektowna wiklina jest bowiem surowcem, niezwykle wytrzymałym, z którego wprawna ręka jest w stanie wytworzyć prawdziwe cuda sztuki codziennego użytku. Tradycyjne wyroby z wikliny to oczywiście różnorodne kosze od tych zwyczajnych, z jednym uchem, po piknikowe i dla zwierząt. Popularnością cieszą się wiklinowe kufry, szafki, regały i skrzynki, które z powodzeniem wykorzystane bywają jako uzupełnienie garderoby. Szczególnie okazale prezentują się komplety mebli ogrodowych wykonane z wikliny. Solidne fotele i sofy doskonale spełniają funkcję kompletów wypoczynkowych. Dodatkowo sprytnie wkomponowane w zieleń ogrodu, czy balkonu tworzą doskonały klimat do popołudniowych, czy wieczornych chwil spędzanych na rozmowach przy szklance kawy lub herbaty.

Ciekawie przedstawiają się także wyjątkowe zabawki dla dzieci wykonane z wikliny, jak choćby dziewczęce wózki dla lalek. Zadziwiające jest to, jakie możliwości daje nam odpowiednie przetworzenie surowców oferowanych przez przyrodę. Wiklinowe abażury, tace, kwietniki etażerki – to tylko niektóre z inwencji twórców. I choć wydaje się, że wszystkie pomysły zostały już wykorzystane nieustannie wymyślane bywa nowe wzornictwo, czy ciekawe zastosowanie tradycyjnych przedmiotów.